13 – 15.04.2017 Triduum Paschalne

Triduum Paschalne (’pascha’- z j. hebrajskiego ’przejście’) to najważniejsze dni w roku liturgicznym, poprzedzające centralne dla chrześcijan święto Zmartwychwstania Pańskiego.
Triduum rozpoczyna się w Wielki Czwartek, liturgią Eucharystyczną Wieczerzy Pańskiej, poprzez liturgię Męki Pańskiej w Wielki Piątek, prowadzi do Wigilii Paschalnej obchodzonej w sobotę po zachodzie słońca. Centrum tych dni stanowi liturgia Wigilii Paschalnej, wyjątkowo uroczysta i rozbudowana, składająca się z czterech części: obrzędu światła (poświęcenie ognia, przygotowanie paschału, procesja do kościoła), liturgii słowa (wyjątkowo bogata, składa się aż z dziewięciu czytań, a kończy się radosnym Alleluja), liturgii chrzcielnej (błogosławieństwo wody chrzcielnej, odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych) oraz liturgii eucharystycznej. Uroczysta Msza św. kończy się procesją rezurekcyjną, po której zostaje odśpiewane podniosłe „Te Deum”.

Uczestnicząc w obchodach Triduum Paschalnego, rozważamy głęboką wymowę tych dni, najważniejszych dla nas – chrześcijan, aby móc w pełni cieszyć się radością Zmartwychwstania.

Triduum Paschalne w naszym kościele:

Wielki Czwartek: Msza św. Wieczerzy Pańskiej – godz. 18.00 Droga Krzyżowa ulicami naszej Parafii. Adoracja Pana Jezusa w Ciemnicy do 22.oo.

Wielki Piątek:  liturgia Męki Pańskiej – godz. 18.00  Adoracja Pana Jezusa w Grobie do 22,oo. Adoracja młodzieży od 21,oo.

Wielka Sobota: Wigilia Paschalna z poświęceniem ognia – godz. 18.00

 

173 gości, w tym 1 dzisiaj